Paraugu ņemšana

ParaugsIzmeklējumsStobriņš/KonteinersParauga sagatavošanaPacienta sagatavošanaPiezīmes
Asinis ar antikoagulantuHematoloģijaEDTA - Antikoagulants - K2 vai K3 EDTA sāls (Lillā vāciņš)EDTA stobriņš jāpiepilda līdz atzīmei. Jāaizvāko un kustinot stobriņu ar vāku uz augšu uz leju jāsamaisa asinis un antikoagulants. Marķējiet stobriņu. Pievienojiet pavadrakstu. Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. Paraugus var ņemt visu sugu zīdītājiem, vairākiem analīžu veidiem: pilna asins aina; asins grupas noteikšana; PĶR analīzes (lielākā daļa); ģenētiskie testi. Paraugiem jābūt jaunākiem par 48h.
Asinis ar antikoagulantuHematoloģijaHeparīns - Antikoagulants - Litija heparīns (Zaļš vāciņš)Heparīna stobriņš jāpiepilda līdz atzīmei. Jāaizvāko un kustinot stobriņu ar vāku uz augšu uz leju jāsamaisa asinis un antikoagulants. Marķējiet stobriņu. Pievienojiet pavadrakstu.Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs.Paraugus ņem rāpuļiem, putniem, pilnas asins ainas noteikšanai, atsevišķu bioķīmijas rādītāju noteikšanai; retos gadījumos PCR analīzēm.
Asinis ar antikoagulantuHematoloģijaCitrāts - Antikoagulants Nātrija citrāts (Zils vāciņš)Nātrija citrāta stobriņš jāpiepilda līdz atzīmei. Jāaizvāko un kustinot stobriņu ar vāku uz augšu uz leju jāsamaisa asinis un antikoagulants. Marķējiet stobriņu. Pievienojiet pavadrakstu.Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. Var izmantot visām dzīvnieku sugām - asinsreces izmeklējumiem, trombocītu funkciju testiem. Nelietot stobriņus, ja beidzies derīguma termiņš. Jāievēro citrāta: asins attiecība 1:9.
Asinis ar antikoagulantuHematoloģijaFluorīds - Antikoagulants Nātrija fluorīds (Pelēks vāciņš)Nātrija fluorīda stobriņš jāpiepilda līdz atzīmei. Jāaizvāko un kustinot stobriņu ar vāku uz augšu uz leju jāsamaisa asinis un antikoagulants. Marķējiet stobriņu. Pievienojiet pavadrakstu. Zirgiem tukšā dūšā jāņem tikai insulīna un glikozes izmeklējumiem nepieciešamie praugi (piemēram zirgu metabolā sindroma diagnostikai).Var izmantot visām dzīvnieku sugām - visbiežāk glikozes un laktāta noteikšanai.
PlazmaAsins bioķīmiskā izmeklēšanaEDTA plazma - EDTA stobriņš (Lillā vāciņš)EDTA stobriņš jāpiepilda ar asinīm līdz atzīmei. Centrifugējiet stobriņu 10 min, 2000g. Pārvietojiet plazmu citā sterilā stobriņā, vislabāk neitrālā stobriņā (Ependrofa), marķējiet stobiņu. Pievienojiet pavadrakstu. Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. EDTA plazmu nevar izmantot K, Ca, Mg un ALP noteikšanai.
PlazmaAsins bioķīmiskā izmeklēšanaLitija heparīna plazma - Litija heparīna stobriņš (Zaļš vāciņš)Litija heparīna stobriņš jāpiepilda ar asinīm līdz atzīmei. Centrifugējiet stobriņu 10 min, 2000g. Pārvietojiet plazmu citā sterilā stobriņā, marķējiet stobiņu. Pievienojiet pavadrakstu. Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. Litija heparīna plazmu nevar lietot aglutinācijas testiem.
PlazmaAsins bioķīmiskā izmeklēšanaNātrija citrāta plazma - Nātrija citrāta stobriņš (Zils vāciņš)Nātrija fluorīda stobriņš jāpiepilda ar asinīm līdz atzīmei. Centrifugējiet stobriņu 10 min, 2000g. Pārvietojiet plazmu citā sterilā stobriņā, marķējiet stobiņu. Pievienojiet pavadrakstu. Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. Nātrija citrāta plazmā nevar noteikt trombocītu funkciju izmeklējumus.
SerumsAsins bioķīmiskā izmeklēšanaStobriņš bez antikoagulanta (Sarkans vāciņš)Seruma iegūšanai asinis ņem stobriņā bez antikoagulanta. Nostādina 30-60 minūtes, centrifugē 10 min 2000g. Pārnes serumu (augšējo slāni) citā sterilā stobriņā, marķējiet stobriņu.Ja nav iespējas centrifugēt - var paraugu pa nakti nostādināt ledusskapī un no rīta atdalījušos serumu pārnest citā stobriņā. Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. Analīzes veids: - Insulīna, fruktozamīna noteikšana tikai serumā! Piezīmes: Necentrifugētu paraugu transportēt tikai īpašas nepieciešamības gadījumos (piemēram, ja parauga daudzums ļoti neliels), jo transportējot serumu kopā ar šūnām var radīt hemolīzi.
SerumsAlerģiju diagnostika NextmuneTukšs seruma stobriņšSeruma iegūšanai asinis ņem stobriņā bez antikoagulanta. Nostādina 30-60 minūtes, centrifugē 10 min 2000g. Pārnes serumu (augšējo slāni) citā sterilā stobriņā, marķējiet stobriņu.Ja nav iespējas centrifugēt - var paraugu pa nakti nostādināt ledusskapī un no rīta atdalījušos serumu pārnest citā stobriņā. Pirms asins paraugu ņemšanas pacientu nebarot 10-12h, ja tas ir pieļaujams konkrētajos apstākļos, konkrētajai dzīvnieku sugai. Barības uzņemšana ietekmē sekojošus izmeklējumus: holesterīns, glikoze, TLI, kā arī alfa-amilāze, ALT, AST, bilirubīns, kopējais proteīns, triglicerīdi, žultsskābes, leikocīti, kalcijs. Pirms paraugu ņemšanas ieteicams informēt saimniekus par fizisku aktivitāšu un/vai stresa ietekmi uz izmeklējumiem. Šie faktori var būtiski ietekmēt muskuļu fermentu CK, LDH, AST koncentrāciju, tāpat var būt paaugstināta arī glikozes un laktāta koncentrācija asinīs. Nextmune - izmeklējumu metodes neietekmē ārstēšana ar steroīdiem un citiem ārstniecības līdzekļiem, un terapiju var turpināt arī ņemot paraugus alerģiju diagnostikai.
SerumsAlerģiju diagnostika LABOKLINTukšs seruma stobriņšSeruma iegūšanai asinis ņem stobriņā bez antikoagulanta. Nostādina 30-60 minūtes, centrifugē 10 min 2000g. Pārnes serumu (augšējo slāni) citā sterilā stobriņā, marķējiet stobriņu. Ja nav iespējas centrifugēt - var paraugu pa nakti nostādināt ledusskapī un no rīta atdalījušos serumu pārnest citā stobriņā. Veicot izmeklējumus LABOKLIN jāizvairās no steroīdu lietošanas: lokāli kortikosteroīdi 2-4 nedēļas; orāli kortikosteroīdi (piem. prednisolons) līdz pat 8 nedēļām; ilgstošas darbības preperāti (piem.Voren) līdz pat 3 mēnešiem. Ja šie laiki nevar tikt ievēroti, iespējami nepatiesi negatīvi rezultāti, vai pozitīvā rezultāta pazemināšanās. Arī citu niezi mazinošu līdzekļu darbība var ietekmēt rezultātus.
UrīnsUrīna analīzes, mikrobioloģija, antibiogrammaSterils konteinersPēc iespējas jāizvairās no "noķertu" paraugu sūtīšanas. Urīna izmeklējumiem materiāls jāiesūta sterilā konteinerā.
UrīnakmeņiUrīnakmeņu sastāva analīzeTukš konteiners / Zip-lock maisiņšNoskalojiet urolītus krāna ūdenī, nožāvējiet, sūtīšanas procesā tiem jābūt sausiem. Paraugi formalīnā vai citā šķidrumā netiks izmeklēti/izmeklēšana norit ilgāk. Sausus urolītus ievietojiet plastmasas maisiņā (ziplock maisiņš), to marķējiet ar saimnieka uzvārdu un dzīvnieka vārdu, pievienojiet anamnēzes lapu.Urolītu sastāvdaļu analizēšanai.
Mati, ādas nokasījumiDermatofītu diagnostikaPapīra aploksnē/maisiņā vai alumīnija iepakojumā. Dermatofītu diagnostikai.
Mati, ādas nokasījumiMikoloģijaPapīra aploksnē/maisiņā vai alumīnija iepakojumā. Sterilā maisiņā vai aploksnē.
Mati, ādas nokasījumiMikrobioloģijaPapīra aploksnē/maisiņā vai alumīnija iepakojumā. Sterilā maisiņā vai aploksnē.
FekālijasFekalīju analīzeFekāliju konteneriPCR veikšanai fekāliju paraugos - parauga izmērs - valrieksta lielumā. Trihomonu, koronavīrusa u.c. aģentu noteikšanai nepieciešams 3 dienu garumā vākts paraugs (patogēnu izdalīšana ir nevienmērīga). Paraugi ietīti cimdos vai citādi iesūtīti - netiks izmeklēti!Nepieciešams dubults iepakojums.
FekālijasFekalīju analīzeKloākas svābi ar vidiPutnu fekāliju paraugu iesūtīšanai.
Gļotādas nokasījums ar vates kociņuMikrobioloģija/MikoloģijaSvābs ar vidiSvarīga ir sterila paraugu ņemšanas tehnika, lai izvairītos no parauga kontaminācijas. Transporta vide nodrošina baktērijām/sēnītēm labvēlīgu vidi transportēšanas laikā.
Gļotādas nokasījums ar vates kociņuPĶRSvābs bez vides (sausais svābs)Parauga ņemšanas brīdī vates kociņu/citobristīti var samitrināt ar nelielu daudzumu fizioloģiskā šķīduma. Iesūtāmais paraugs saistīts ar konkrētā patogēna specifiku, tā izplatību organismā, tas var mainīties slimības gaitā.
Asinis ar antikoagulantuPĶREDTA asinisMinimālais parauga daudzums 0.2 ml. Līdz parauga izsūtīšanai to var glabāt ledusskapī. Jāizvairās no vairākkārtējas paraugu saldēšanas/atkausēšanas. Pēc PĶR veikšanas mikrobioloģiskie izmeklējumi vairs nav iespējami. Virēmijas, parazitēmijas, bakteriēmijas gadījumos ieteicams izmantot EDTA asinis, joLitija heparīna antikoagulants var traucēt izmeklējumam.
Ķermeņa šķidrumiPĶRĶermeņa šķidrumiMinimālais parauga daudzums 0.2 ml. Līdz parauga izsūtīšanai to var glabāt ledusskapī. Jāizvairās no vairākkārtējas paraugu saldēšanas/atkausēšanas. Pēc PĶR veikšanas mikrobioloģiskie izmeklējumi vairs nav iespējami. Virēmijas, parazitēmijas, bakteriēmijas gadījumos ieteicams izmantot EDTA asinis, joLitija heparīna antikoagulants var traucēt izmeklējumam.
Gļotādas nokasījums ar vates kociņuPĶRSvābs ar vidiParauga ņemšana notiek vates kociņu/citobristīti berzējot gan gļotādu, ar mērķi iegūt šūnu paraugu. - 2 vaiga svābi vienam testam vienam dzīvniekam, ja divi testi - nepieciešami 3 svābi, trīs testi - 4 svābi utt. Ņemot paraugus no vairākiem dzīvniekiem, jāmazgā rokas/jāmaina cimdi. Nebarot dzīvnieku 1h pirms parauga ņemšanas. Kucēni un kaķēni neēduši vismaz 2h (mātes šūnas var ietekmēt rezultātus). Ņemot paraugu vates kociņš/birstīte jāberzē samērā spēcīgi pret vaiga gļotādu bet ne līdz asiņošanai. Lai izvairītos no baktēriju savairošanās paraugs jāizžāvē gaisā 2-4 h. Ja speciāli norādīts. Šķidrums var atšķaidīt paraugu, un ja tas ir nelielā daudzumā - testa iznākums var būt nepatiesi negatīvs. Iedzimtu slimību diagnostikai, paternitātes testiem, apmatojuma krāsas noteikšanai, asins grupu noteikšanai. DNS profilu noteikšanai noteikti jāņem EDTA asins paraugs.
Gļotādas nokasījums ar vates kociņuPĶRSterili stobriņi bez videsParauga ņemšana notiek vates kociņu/citobristīti berzējot gan gļotādu, ar mērķi iegūt šūnu paraugu. - 2 vaiga svābi vienam testam vienam dzīvniekam, ja divi testi - nepieciešami 3 svābi, trīs testi - 4 svābi utt. Ņemot paraugus no vairākiem dzīvniekiem, jāmazgā rokas/jāmaina cimdi. Nebarot dzīvnieku 1h pirms parauga ņemšanas. Kucēni un kaķēni neēduši vismaz 2h (mātes šūnas var ietekmēt rezultātus). Ņemot paraugu vates kociņš/birstīte jāberzē samērā spēcīgi pret vaiga gļotādu bet ne līdz asiņošanai. Lai izvairītos no baktēriju savairošanās paraugs jāizžāvē gaisā 2-4 h. Urīns, ādas biopsijas, sinoviālais šķidrums, kaulu smadzenes, limfmezglu aspirāti utt. Formalīns vai citi fiksatori negatīvi ietekmē testa rezultātus. Iedzimtu slimību diagnostikai, paternitātes testiem, apmatojuma krāsas noteikšanai, asins grupu noteikšanai.DNS profilu noteikšanai noteikti jāņem EDTA asins paraugs.
EDTA asinisĢenētiskie testi suņiem, kaķiemEDTA asinisMinimālais parauga daudzums 1 ml EDTA asiņu. EDTA stobriņš jāpiepilda līdz atzīmei. Jāaizvāko un kustinot stobriņu ar vāku uz augšu uz leju jāsamaisa asinis un antikoagulants. Iedzimtu slimību diagnostikai, paternitātes testiem, apmatojuma krāsas noteikšanai, asins grupu noteikšanai.DNS profilu noteikšanai noteikti jāņem EDTA asins paraugs.
Vaiga gļotādas svābiĢenētiskie testi suņiem, kaķiemVaiga gļotādas svābi- 2 vaiga svābi vienam testam vienam dzīvniekam, ja divi testi - nepieciešami 3 svābi, trīs testi - 4 svābi utt. Ņemot paraugus no vairākiem dzīvniekiem, jāmazgā rokas/jāmaina cimdi. Nebarot dzīvnieku 1h pirms parauga ņemšanas. Kucēni un kaķēni neēduši vismaz 2h (mātes šūnas var ietekmēt rezultātus). Ņemot paraugu vates kociņš/birstīte jāberzē samērā spēcīgi pret vaiga gļotādu bet ne līdz asiņošanai. Lai izvairītos no baktēriju savairošanās paraugs jāizžāvē gaisā 2-4 h. Iedzimtu slimību diagnostikai, paternitātes testiem, apmatojuma krāsas noteikšanai, asins grupu noteikšanai. DNS profilu noteikšanai derīgs tikai EDTA asins paraugs.
Mati vai krēpesĢenētiskie testi zirgiemPapīra aploksnē/maisiņā~ 20 mati ar matu saknēm no krēpēm vai astes. Ņemot paraugus no vairākiem dzīvniekiem - jāmazgā rokas/jāmaina cimdi. Matus jāievieto aploksnē vai maisiņā un tas jāaizlīmē! Pavadrakstu neliek klāt tajā pašā aploksnē! Jebkura ģenētiskā testa veikšanai.
Audu paraugsHistoloģijaFiksēti 10% formalīnā, atbilstoša izmēra histoloģijas paraugu konteinerā.Jāiesūta 0.5 - 1 cm diametrā audi, bez artefaktiem (saspiedumi, kautera pēdas utt); izņēmums ir endoskopiski iegūti paraugi. Fiksēšana formalīnā jāveic iespējami ātri. Formalīna:ūdens attiecība 1:10. Lietojiet traukus ar platu atvērumu, jo fiksēts paraugs ir ciets un to nav iespējams izņemt caur šauru atvērumu! Ādas paraugiem - jāsatur visi ādas slāņi. Pēc histoloģiskas izmeklēšanas tajā pašā paraugā var veikt imūnhistoķīmisku izmeklēšanu.
UztriepeCitoloģijaStikliņu konteinersAspirācijai vēlams izmantot G22-G27 lieluma adatas. Adatu iedur vedojumā, vairākas reizes, mainot lenķi. Ja veikta aspirācija, pirms adatas izņemšanas vakums šļircē nedrīkst būt (citādi materiāls tiks ierauts šļircē un sabojāts. Adatu atdala no šļirces, tajā paņem ~ 1 ml gaisa, adatu pievieno atpakaļ un materiālu izpūš uz stikliņa. Ja materiāls ir biezā slānī/pikās - to var izlīdzināt ar adatu plakaniski velkot pa stikliņu. Stikliņš jānožāvē gaisā. Lai iegūtu sedimentu citoloģiskai izmeklēšanai šķidrumu var centrifugēt2500-3000 rpm 3-5 minūtes. Pēc centrifugēšanas virsējo slāni nolej, un sedimentu izšķīdina atlikušajā šķidrumā. Sedimenta paraugu liek uz stikliņa, plānā kārtā un nožāvē gaisā. Ar vates kociņu ņemts paraugs (vagināla iztriepe, konjungtīva u.c.) - kociņu rullē pa stikliņu nevis smērē. Asinsuztriepe - piliens asins jāuzliek uz priekšmetstikliņa ar otru priekšmetstikliņu jāizvelk uztriepe. Uztriepi žāvēt gaisā, stikliņu marķēt. Audu aspirātiem, sedimenta uztriepēm, asins uztriepēm, nospieduztriepēm utt.
Ķermeņa šķidrumiCitoloģijaEDTA stobriņiVienmēr vēlams uztaisīt natīvo uztriepi un pārējo šķidrumu ievietot EDTA stobriņā un sūtīt izmeklēšanai. Jebkādu šķidrumu sūtīšanai (locītavu, vēdera dobuma utt).
Cerebrospinālais šķidrumsCitoloģija, Bakterioloģija, PĶR, Bioķīmiska izmeklēšana. uc.Stobriņš atkarīgs no izvēlētā testa veidaVienmēr labāk prodecūru izmēģināt uz līķa, mācīties pie kāda kolēģa. Te links no youtube video: https://is.gd/dwuDj8Kopējais šūnu skaits, citoloģiska izmeklēšana, kopējais proteīns, PCR, bakterioloģija, antivielu titri.
ĒrcesPĶR, SeroloģijaCieši aizvākojams konteinersĒrces jāiesūta veselas, cieši aizvākotā konteinerā.Ērču pārnēsātau slimību diagnostikai.
Bronhoalveolārā lavāžaCitoloģija, Mikrobioloģija, Mikoloģija, AntiobiogrammaEDTA stobriņš, stikliņš uztriepei, svābi bakterioloģijaiPar procedūras veikšanu - info jāmeklē specializētā literatūrā. Te links no youtube video: https://is.gd/nVr4HWIzvērtējiet kritiski video materiālu. Jābūt skaidram, ko grib izmeklēt, atkarībā no tā arī izvēlas konteineru/veidu kā paraugu sūtīt.
SpalvasĢenētiskie testi putniemZIP-LOCK maisiņšIevietot spalvas (~ 10-15 no viena putna) maisiņā, nomarķēt.Spalvas ir jāizrauj (ar folikuliem).
Asinis ar antikoagulantuĢenētiskie testi putniemEDTA stobriņšEDTA stobriņš jāpiepilda līdz atzīmei. Jāaizvāko un kustinot stobriņu ar vāku uz augšu uz leju jāsamaisa asinis un antikoagulantsDzimumu noteikšana. Noteikti anamnēzē norādiet putna sugu.

Ja neatradi sev nepieciešamo informāciju, lūdzu, sazinies ar mums!