Ir daudz faktoru, kas iesaistīti “īstā” vecuma izvēlē, un viedokļi šajā jautājumā atšķiras. Tomēr gana daudz ir zināms par suņu uzvedību un kritiskajiem attīstības periodiem.

Lielākā daļa veterinārārstu un audzētāju ir vienisprātis, ka 7 līdz 8 nedēļas ir piemērotākais vecums kucēnam doties uz jaunajām mājām. Tomēr daži uzvedības speciālisti un audzētāji iesaka kucēnam palikt pie mātes ilgāk, ja audzētājs to var nodrošināt.

Galvenais faktors ir socializācijas periods, kas norisinās vecumā no 6 līdz 12 nedēļām. Šajā posmā kucēni mācās. Ja kucēns tiek uzņemts jaunajā ģimenē 7-8 nedēļu vecumā, tas labāk spēs pielāgoties jaunajai videi. Arī pirmais baiļu periods kucēniem ir 7-8 nedēļu vecumā, un kucēna atdošana uz mājām šajā laikā palīdz tam rūdīties ar jaunām pieredzēm.

Turpretī citi audzētāji dod priekšroku kucēnu paturēšanai līdz 12 nedēļām, lai kontrolētu to gūto pieredzi šajos baiļu un socializācijas periodos.

Kucēnu socializācija jāveic pārdomāti. Audzētāji var izglītot un apmācīt jaunos kucēna īpašniekus par šī procesa nozīmīgumu un praktiskajiem aspektiem. 

Šajās nedēļās un mēnešos jaunajiem īpašniekiem ir jānodrošina kucēnam pareizās pieredzes, lai palīdzētu tam izaugt bez uzvedības problēmām. Viegls ievads kaklasiksnas un pavadas nēsāšanā, pozitīvas pirmās saskarsmes radīšana ar dažādiem cilvēkiem, vietām, skaņām, virsmām un braucieniem mašīnā. Sāciet radināt pie būra un pamata paklausību. Izbraucienus ar automašīnu var sākt no 4 nedēļu vecuma, ar 3-4 īsiem braucieniem nedēļā. Kucēni jāpakļauj jaunai pieredzei. Pārlieku sargāts vai ilgi pie audzētājiem turēts kucēns bez jaunām pieredzēm var kļūt bailīgs, un tam paies ilgāks laiks, lai pielāgotos jauniem apstākļiem un lietām.

Pārāk agrai kucēnu atšķiršanai no mātes var būt negatīva ietekme, jo kucēni no 3 līdz 6 nedēļām ir agrīnajā socializācijas periodā un mācās svarīgus uzvedības pamatus no savas mātes un pārējiem metiena kucēniem. Tie mācās arī impulsu kontroli un košanas mēru no brāļu, māsu un mātes reakcijas. Ja kucēnu jaunajiem īpašniekiem jādod pirms 7–8 nedēļu vecuma, ir ļoti ieteicams tam nodrošināt vēl kāda (pacietīga) suņa kompāniju.

Ir ļoti svarīgi atcerēties, ka šim jutīgajam 8–12 nedēļu vecuma socializācijas periodam ir liela ietekme uz kucēna uzvedību pieaugušā vecumā. Tādējādi, iegādājoties kucēnu, pārliecinieties, ka jums būs pietiekami daudz laika, lai nodrošinātu tam nepieciešamo uzmanību un aktivitātes, vai arī gadījumā, ja tas paliek pie audzētāja ilgāk, pārliecinieties, ka audzētājs ir veicis šo pamata socializāciju.


LASĪT TĀLĀK: PIEMĒROTA SUŅA – ĢIMENES MĪLUĻA – IZVĒLE

Multiva Active Defence suņiem, N30 košļas

Papildbarība visu vecumu un lielumu suņiem. Satur vitamīnus, minerālvielas, aminoskābes un Omega taukskābes.

Gastrik Pet pasta 30ml

Papildbarība suņiem un kaķiem. Aizsargā kuņģa gļotādu un uztur pareizu kuņģa skābumu.

Flora Care, N60

Papildbarība dzīvniekiem veselīga mikrobioma un gremošanas sistēmas uzturēšanai.

Evexia Plus tabletes N120

Papildbarība suņiem un kaķiem ar kaņepju eļļu un antioksidantiem.

Renal combi pasta 30ml

Papildbarība kaķiem un suņiem nieru veselības uzturēšanai.

GlutaMax Advanced tabletes, N120

Papildbarība suņiem Glutamax advanced uztur fizioloģisko aknu funkcionalitāti hroniskas aknu mazspējas gadījumos.

Gastrik Pet N30 tabletes

Papildbarība suņiem un kaķiem. Aizsargā kuņģa gļotādu un uztur pareizu kuņģa skābumu.

MOOVA CondroGuard košļas, N30

Papildbarība kaķiem un maziem suņiem locītavu un saistaudu veselības uzturēšanai.

Taurīna pulveris,100G

Taurīna papildbarība kaķiem un suņiem.

Brainactiv Balance N120

Papildbarība suņiem, kaķiem un mazajiem gaļēdājiem smadzeņu veselības uzturēšanai.

Adiva Hepaguard Large košļas N30

Papildbarība aknu veselībai suņiem un kaķiem garšīgu košļu veidā.

No Stress Gel 15ml

Papildbarība suņiem un kaķiem stresa mazināšanai garšīgas pastas veidā.