Kas ir audzētavu klepus?

Audzētavu klepus, kas pazīstams arī kā suņu infekciozais traheobronhīts, ir ļoti lipīga elpceļu slimība, kas ietekmē suņu augšējos elpceļus. Tas izraisa balsenes un trahejas iekaisumu.

Audzētavu klepum var būt daudz un dažādi cēloņi. Viens no visbiežāk sastopamajiem ir baktērija Bordetella bronchiseptica. Parasti audzētavu klepus infekcijas procesā vienlaikus ir iesaistīti vairāki patogēnie organismi, ieskaitot sekojošas baktērijas un vīrusus:

  • Bordetella bronchiseptica;
  • 2. tipa suņu adenovīruss;
  • Suņu mēra vīruss;
  • Suņu gripas vīruss;
  • Paragripas vīruss;
  • Suņu reovīruss;
  • Suņu herpes vīruss;
  • Suņu elpošanas koronavīruss;
  • Mycoplasma canis.

Visizplatītākā patogēnu kombinācija, kas izraisa audzētavu klepu, ir Bordetella bronchiseptica kopā ar paragripas vīrusu vai 2. tipa suņu adenovīrusu.

Kaut arī lielākā daļa suņu ar audzētavu klepu atveseļojas bez ārstēšanas, kucēniem, kas jaunāki par 6 mēnešiem, un arī novājinātiem suņiem slimības gaita var būt smagāka. Nopietni audzētavu klepus gadījumi var izraisīt pneimoniju.

Kā audzētavu klepus izplatās?

Izplatība notiek, sunim ieelpojot baktērijas vai vīrusus. Slimība var izplatīties ar gaisā esošiem pilieniņiem, tiešā kontaktā un ar aptraipītām virsmām. Suņi ar audzētavu klepu parasti inficējas patversmēs, audzētavās vai suņu izstādēs, suņu parkos, vai jebkurā vietā, kur pulcējas daudz suņu.

Suņa elpošanas trakts normā ir pārklāts ar gļotām un matiņiem (cilia – sīkas, matiem līdzīgas struktūras), kas aiztur infekciozās daļiņas un atbrīvojas no tām, lai palīdzētu uzturēt suni veselīgu. Tomēr pastāv dažādi faktori un stresori, kas var samazināt elpošanas trakta aizsargspējas un padarīt suņus uzņēmīgus pret audzētavu klepu:

  • zema temperatūra;
  • atrašanās pārpildītā vai slikti vēdinātā vidē, piemēram, audzētavā vai patversmē;
  • vides piesārņojuma, piemēram, putekļu vai cigarešu dūmu, iedarbība;
  • ceļojumu izraisīts stress;
  • infekcijas izraisītāji (uzskaitīti iepriekš).

Audzētavu klepus ir ļoti lipīgs. Ja domājat, ka jūsu sunim varētu būt audzētavu klepus, jums vajadzētu izolēt viņu no citiem dzīvniekiem un sazināties ar savu veterinārārstu.

Audzētavu klepus pazīmes

Visizplatītākais simptoms ir pastāvīgs, spēcīgs un krekšķošs klepus. Dažreiz to raksturo kā dziļu, zoss balsij līdzīgu klepu, kas var izklausīties tā, it kā jūsu suns ir aizrijies vai kaut kas tam iestrēdzis rīklē.

Citi audzētavu klepus simptomi var būt iesnas, šķaudīšana un izdalījumi no acīm.

Audzētavu klepus ārstēšana

Lielākā daļa suņu atveseļojas bez ārstēšanas, bet dažiem var būt nepieciešama terapija. Jūsu veterinārārsts var ieteikt dot antibiotikas, kā arī klepu nomācošus līdzekļus, lai atvieglotu simptomus un novērstu sekundāru problēmu, piemēram, pneimoniju rašanos. Mitrināts gaiss var palīdzēt mazināt klepu. Ja vēlaties izvest savu suni pastaigā, kaklasiksnas vietā ieteicams izmantot iemauktus/krūšu siksnu, lai izvairītos no trahejas kairinājuma.

Lielākā daļa suņu izveseļojas 2 līdz 3 nedēļu laikā, savukārt, senioriem un suņiem ar jau esošām veselības problēmām pilnīga atveseļošanās var ilgt līdz pat 6 nedēļām. Audzētavu klepus gadījumi parasti ir smagāki jauniem kucēniem, vecākiem suņiem un suņiem ar novājinātu imūnsistēmu. Ja suņa veselības stāvoklis neuzlabojas vai sāk parādīties jauni simptomi, tostarp ātra elpošana vai apetītes trūkums, nekavējoties sazinieties ar savu veterinārārstu.

Audzētavu klepus profilakse

Ir pieejama vakcīna, kas var palīdzēt novērst saslimšanu.

Diemžēl vakcīna ne vienmēr pasargā no slimības, jo audzētavu klepu spēj izraisīt daudz dažādu vīrusu un baktēriju. Dažos gadījumos vakcīna pret Bordetella bronchiseptica un suņu paragripas vīrusu var mazināt simptomus, bet nenovērsīs inficēšanos. 

Ja jūsu suns daudz un bieži nonāk kontaktā ar dažādiem citiem suņiem, vakcinācija pret audzētavu klepu var būt izdevīga un noderīga. Dažādas audzētavu klepus vakcīnas formas ir paredzētas administrēšanai dažādos vecumos, tāpēc labāk konsultēties ar veterinārārstu, lai izvēlētos risinājumu konkrētajam sunim. Latvijā ir pieejama šī vakcīna, taču tā nav iekļauta obligātajā vakcinācijas plānā. Vakcināciju pret audzētavu klepu ir ieteicams veikt, ja suns apmeklē frizētavas, spēļu/pastaigu laukumus, izstādes vai suņu apmācības grupās. 


Šajā vietnē sniegtie materiāli un informācija neaizstāj veterinārārsta konsultāciju, dzīvnieka izmeklēšanu un diagnostiku. Sazinieties ar savu veterinārārstu, ja jums ir radušās bažas par sava mīluļa veselības stāvokli. 


LASĪT TĀLĀK: SUNS KLEPO – KAD JĀDODAS PIE VETERINĀRĀRSTA?

Taurīna pulveris,100G

Taurīna papildbarība kaķiem un suņiem.

HMB & POWER 150 g

Papildbarība suņiem muskuļu spēkam un izturībai.

Seealgenmehl suņiem un kaķiem 300g

Papildbarība suņiem un kaķiem ar jūras aļģu miltiem, kas satur dabisko jodu.

Omega 3 Dr. Baddaky, 200ml

Augstvērtīga dabīga zivju eļļa.

Evexia Plus 40ml

Papildbarība suņiem un kaķiem ar koncentrētu kaņepju eļļu un antioksidantiem.

Fortan Taurinetten N150

Taurīna papildbarība kaķiem un suņiem.

Duomega dogs 1000mg N30

Papildbarība vidēja un liela augum šķirņu suņiem, kas satur augstā koncentrācijā EPS un DHS, kas iegūta no zivju eļļas un sasaistīta ar krila eļļu.

Conecta 135 ml

Augstas biopieejamības Omega 3 taukskābju (DHS/EPS) un vitamīnu A, B1, B2, B6, B12, D3 papildbarība suņiem un kaķiem.

Canine Red Cell 946 ml

Dzelzi saturoša vitamīnu un minerālvielu papildbarība ar liellopu aknu garšu visa vecuma suņiem.

Inflavet N60

Papildbarība suņiem un kaķiem hronisku iekaisumu gadījumā.

Canine Plus Senior Multivitamin N60

Produkta pieejamība: Šis produkts vairs nebūs pieejams mūsu sortimentā. Vitaminizēta papildbarība visu izmēru un šķirņu suņiem senioriem.

EnteroIMMUNE N100

Papildbarība zarnu trakta veselībai suņiem.