Kas ir hiposensitizācija?

Hiposensitizācija ir veids kā padarīt dzīvnieka imūnsistēmu izturīgāku pret alergēnu iedarbību. Ir svarīgi saprast, ka alerģijas nevar „izārstēt” šī vārda tiešajā nozīmē. Ārstēšanas rezultātā alerģiskā dzīvnieka imūnsistēma tiek no jauna „apmācīta” reaģēt uz attiecīgo alergēnu, tādējādi slimības simptomi tiks mazināti vai pat izzudīs pavisam. Pats process ir vienkāršs un ietver nelielu vakcīnas devu ievadīšanu zemādā. Vakcīnas deva un koncentrācija tiek ar laiku paaugstināta. Ar laiku alerģiskā dzīvnieka imūnsistēma ir pietiekami trenēta, lai tiktu galā ar alergēnu iedarbību. Tā kā laiks, kas nepieciešams katra dzīvnieka imūnsistēmai, lai „iemācītos” apieties ar alergēniem ir dažāds, arī ārstēšanas ilgums ir atšķirīgs un iespējams ārstēšanas kursā būs jāveic izmaiņas.

Kā ārstē barības alerģijas?

Tā kā barības alerģiju gadījumos nevar izmantot hiposensitizācijas metodi, alergēnu izslēgšana no barības ir vienīgais ārstēšanas veids.

Tas nozīmē sākt jaunu barību, kas satur proteīnu un ogļhidrātus, ko dzīvnieks nekad agrāk nav ēdis (piemēram, brieža gaļa + saldie kartupeļi). Ja pēc 6-8 nedēļām simptomi uzlabojas, diagnostikas nolūkā var atgriezties pie iepriekšējās diētas. Ja simptomi atjaunojas, var uzstādīt diagnozi – barības alerģija.

Ja jūsu dzīvniekam tiks diagnosticēta barības alerģija, Nextmune nosūtīs sarakstu ar veikalos nopērkamām barībām, kuras nesatur konkrēto alergēnu.

Kā notiek hiposensitizācija?

Kā iepriekš minēts, hiposensitizācijas rezultātā imūnsistēma kļūst izturīgāka pret alergēnu iedarbību. Alerģiskās reakcijas pamatā ir imūnsistēmas ražotie imūnglobulīni E (IgE), kas sāk veidoties, ja organismā nokļūst alergēni. Pateicoties hiposensitizācijas procesam organisma imūnsistēma pārsviežas uz cita imūnglobulīna – IgG ražošanu. IgG saista organismā nokļuvušos alergēnus, tādējādi tie nespēj saistīties ar IgE un izsaukt alerģiskas reakcijas. 
Procesu vislabāk izskaidro zemāk apskatāmais attēls. Attēlā redzams, ka hiposensitizācijas procesa rezultātā pakāpeniski paaugstinās IgG koncentrācija līdz dzīvnieks ir aizsargāts pret alergēnu iedarbību.

Cik ilgs ir ārstēšanas kurss?

Sākotnējā Artuvetrin® terapijas pudelīte ir paredzēta 10 mēnešiem, taču patiesais laiks var atšķirties, ja jāveic kursa korekcijas. Sākotnējam hiposensitizācijas kursam seko revakcinācija jeb uzturēšanas potes, kas jāveic visu dzīvnieka mūžu. Tā kā imūnsistēma kļūst izturīgāka, arī potēšana jāveic retāk un apmēram pēc 5 mēnešiem injekcijas jāveic vienu reizi mēnesī. 
Mazinoties alerģijas simptomiem, arī uzturēšanas fāzē iespējams samazināt nepieciešamo injekciju skaitu, to nosaka veterinārārsts.

Cik efektīva ir ārstēšana?

Dzīvnieku reakcija uz zālēm var atšķirties, tomēr Artuvetrin® terapija sniedz būtisku uzlabojumu atopiskiem dzīvniekiem ~75% gadījumu.

Lielākajai daļai dzīvnieku uzlabojumu novēro pēc pirmajiem terapijas mēnešiem, bet dažiem dzīvniekiem klīnisks uzlabojums novērojams pēc 12 mēnešus ilgas terapijas.

Lai uzlabotu dzīves kvalitāti, uzsākot imūnterapiju, var būt nepieciešama arī īslaicīga simptomātiska ārstēšana.

Kas jāatceras, izdarot injekcijas:

  • Izdariet injekcijas laikā, kad esat pārliecināti, ka varēsiet novērot dzīvnieku 45 – 60min. Novērošanas laiks nepieciešams, lai pārliecinātos, ka dzīvniekam nav blakusparādību. Lai arī tās ir ļoti retas, tās novēro tieši pirmajā stundā pēc injekcijas.
  • Ja gadījuma dēļ neizdodas injekciju veikt paredzētajā laikā, izdariet to nākošajā izdevīgajā dienā. Vienas vai divu dienu novirze ārstēšanās procesu neietekmēs, it īpaši ārstēšanās posmā, kad injekcijas ir jāveic retāk (uzturēšanas posms).
  • Visbiežākās blaknes ir pastiprināta nieze un/ vai apsārtums. Retos gadījumos var novērot aizdusu, vemšanu, caureju vai miegainību. Šajos gadījumos izmantotā alergēna deva iespējams pārsniedz organisma slieksni un jūsu veterinārārsts devu samazinās. Atcerieties šādas izmaiņas pierakstīt ārstēšanas dienasgrāmatā.
  • Atcerieties, ka hiposensitizācijas mērķis ir sasniegt augstāko iespējamo organisma izturību pret konkrēto alergēnu. Apmēram 80-85% gadījumu ārstēšana norit pēc iepriekš noteiktā kursa un izmaiņas nav nepieciešamas. Izmaiņas ārstēšanas kursā nav slikta pazīme – tas nozīmē, ka jūsu dzīvnieks ir jutīgāks un tādēļ tam nepieciešams samazināt alergēna devu. Pēc ārstēšanas kursa izmaiņām gala rezultāts ir tikpat pozitīvs kā neizmainītai hiposensitizācijas procedūrai.

Vai pastāv kādi riski?

Imūnterapija ir drošākā terapija ilgstošai alerģiju kontrolei. Lai arī blaknes ir retas, tomēr pēc injekcijas pastāv alerģiskas reakcijas iespējamība. Iesakām novērot dzīvnieku 45-60 minūtes pēc injekcijas. Ja tiek novērotas izteiktas blaknes, nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu.

Rakstu sagatavoja: Dr. Inese Bērziņa


LASĪT TĀLĀK: PIECI SOĻI ALERĢIJU DIAGNOSTIKĀ jeb ILGAIS CEĻŠ KĀPĀS

Nextmune: Artuvetrin® hiposensitizācija (dienasgrāmata suņiem un kaķiem)

Nextmune: Artuvetrin® hiposensitizācija (dienasgrāmata zirgiem)

LABOKLIN: hiposensitizācija