Paratiroīdais hormons (PTH) un jonizētais kalcijs (iCa) būtu jāizmeklē gan hiperkalcēmijas gan hipokalcēmijas gadījumos, kad kalcija (Ca) izmaiņu cēloņi nav skaidri.
Kopējais Ca izmeklējumi neatspoguļo aktīvā Ca līmeni organismā, īpaši svarīgi tas ir dzīvniekiem, kuriem izmainītas nieru funkcijas.
Šo abu izmeklējumu rezultāti ļauj analizēt četrus galvenos kalcija izmaiņu cēloņus:
- Primārais hiperparatiorīdisms – funkcionāls epitēlijķermenīšu jaunveidojums (no epitēlijķermenīšiem atkarīga hiperkalcēmija)
- Epitēlijķermenīšu supresija – ar jaunveidojumu saistīta hiperkalcēmija, vitD toksikoze, granulomatozi procesi (no epitēlijķermenīšiem neatkarīga hiperkalcēmija)
- Primārs hipoparatiroīdisms – epitēlijķermenīšu iznīcināšana iekaisuma vai ķirurģijas dēļ (no epitēlijķermenīšiem atkarīga hipokalcēmija)
- Sekundārs hiperparatiroīdisms – nieru mazspēja, Ca zudums (pankreatīts, zirgiem – caureja/kolikas), nepietiekama uzņemšana ar diētu, rahīts, hiperadrenokorticisms, hipertiroīdisms (no epitēlijķermenīšiem neatkarīga hipokalcēmija)
Shēmā attēloto labāk attiecināt uz suņiem, jo kaķu PTH references intervāls ir šaurāks.
PTH testēšanai paraugs jāsūta aukstumā, iCa paraugs jāņem tā, lai tas nesaskartos ar gaisu!
iCa paraugs uz LABOKLIN
Jāiesūta serums, kas atdalīts no pārējām asinīm. EDTA plazma nav izmantojama, jo EDTA kālija sāļi saista Ca un tas nav pieejams izmeklēšanai. Ja iespējams paraugs iCa un PTH izmeklējumiem jāņem pēc iespējas vienlaikus.
Tehnika:
- Asins paraugu ņemiet tukšā, sterilā stobriņā – piepildiet to līdz malām;
- Aizskrūvējiet stobriņu, tā lai gaiss nesaskaras ar asinīm, ļaujiet asinīm sarecēt istabas temperatūrā, vismaz 30 minūtes;
- Centrifugējiet stobriņu, atdaliet serumu jaunā, sterilā stobriņā, ņemiet vērā – lai arī jaunajā stobriņā būtu pēc iespējas mazāk gaisa virs parauga;
- Marķējiet stobriņu;
- iCa izmeklēšanai paredzēto stobriņu nevajag saldēt, to pirms sūtīšanas var uzglabāt ledusskapī.
Rakstu sagatavoja: Dr. Inese Bērziņa
LASĪT TĀLĀK: ALERĢIJU DIAGNOSTIKA – INFORMĀCIJA VETERINĀRĀRSTIEM