Rīts vai vakars?

Rīta paraugos parasti ir augstāks urīna specifiskais blīvums, zemāks pH, iespējams vairāk sāļu, kristālu (visa nakts, kad tiem veidoties). Ja ir iespēja izvēlēties – labāk ņemt rīta paraugu.

Vakara paraugos parasti ir zemāks urīna specifiskais blīvums, bāziskāks pH, iespējams mazāk sāļu un kristālu.

Paraugu paņēmu šodien, bet uz klīniku nesīšu rīt

Ja urīna paraugs tiks izmeklēts vēlāk kā 30 minūtes pēc paņemšanas – tas jāuzglabā ledusskapī. Optimālas urīna analīzes veikšanai suņu urīnam jābūt ne vecākam kā 6h (uzglabāts leduskapī), kaķu urīna paraugus ir grūtāk savākt – tādēļ, labāk 24h vecs paraugs ir labāk kā nekāds.

Ņemšanas metodika

Nesot urīna paraugu uz klīniku vai laboratoriju, vienmēr izstāsti kā tas tika paņemts.

1. No grīdas

Nav labākais no variantiem, bet, ja tā ir vienīgā iespēja, tad tā ir jāizmanto. Iespējams vairāk artefaktu (putekļi, tīrīšanas līdzekļi, fekāliju fragmenti).

2. Noķerts urīna paraugs

Ir vislabākais, ko varat paveikt mājas apstākļos! Daži dzīvnieki neuztvers Tavu darbošanos aizdomīgi, kamēr citi neļaus Tev pat tuvoties.

Suņiem:

  • Nepieciešamie materiāli:
    • trauks atkarībā no tā, kāds ir suņa dzimums (seklāks trauks, ko palikt apakšā sieviešu kārtas sunim, kurš urinē pietupjoties, vai dziļāks trauks, no kura urīns neizšļakstīsies, ja jūsu suns ir vīriešu kārtas un urinē paceļot kāju un mērķējot uz kādu objektu).
    • vienreizlietojamie cimdi, lai aizsargātu rokas.
    • trauciņš urīna transportēšanai.
  • Pirms iešanas ārā vizuāli apskati suņa ārējos dzimumorgānus, ja ir kas redzams, noslauki ar papīra dvieli. Dezinfekcija nav nepieciešama.
  • Ejot pastaigā ved suni īsā pavadā, kad suns sāk urinēt paliec strūklai apakšā trauku. Ja iespējams ņem paraugu urinēšanas vidusposmā, ne no sākuma un ne beigās. Tiesa arī šajā paraugā var būt kontaminācija no zemākajiem urīnceļiem, dzimumorgāniem.
  • Ja suns izrāda bailes no trauka kurā vēlies vākt urīnu – ļauj to viņam apostīt un apskatīt. Neizdari plašas, lielas kustības, esi ātrs un kluss.

Kaķiem:

  • Nepieciešamie materiāli:
    • tīra kaķu tualete (bez smiltīm un putekļiem)
    • granulas (plastmasas bumbiņas), kuras neuzsūc šķidrumu
    • šļirce
    • trauciņš urīna transportēšanai.
  • Kaķi ievieto kādā nelielā, pēc iespējas tukšā telpā, noņem no grīdas visus paklājus. Ja izvēlējies dušas kabīni – aiztaisi noteci grīdā.
  • Telpā kopā ar kaķi ievieto tīru kaķu tualeti (bez smiltīm un putekļiem), kastē var iebērt plastmasas bumbiņas, kas ļaus kaķim darboties, bet neuzsūks urīnu. Šādas bumbiņas var iegūt veterinārajā klīnikā vai arī zooveikalos.
  • Noliec kaķim arī ēdienu, ūdeni un atstāj kaķi šajā telpā uz pāris stundām.
  • Regulāri pārbaudi vai kaķis jau ir urinējis, tiklīdz kā to konstatē – izmantojot, šļirci savāc paraugu un nogādā klīnikā vai ievieto ledusskapī līdz nogādāšanai klīnikā.

Veterinārārstiem ir pieejami vēl divi urīna analīžu iegūšanas veidi:

3. Kateterizācija

Parasti to veic vīriešu kārtas suņiem, jo procedūra ir vieglāka kā sieviešu kārtas suņiem vai citu sugu dzīvniekiem. Šis paraugs ir sterils.

4. Cistocentēze

Šī ir visieteicamākā urīna parauga iegūšanas metode – caur vēdera sienu urīnpūslī tiek iedurta adata un iegūts urīns. Šādi iegūtie paraugi vislabāk atspoguļo to, kāda ir situācija nierēs un urīnpūslī.


Bieži uzdoti jautājumi

Ko darīt, ja urīna paraugā ir lapas, mati vai citi artefakti? Vai der urīna paraugs ar fekāliju piejaukumu?

Ja nav iespējas paņemt citu paraugu, atdodot šo paraugu laboratorijā piemini, kā tas tika iegūts un ka zini, ka tajā ir artefakti (spalvas, vai kas cits). Ja urīna paraugā ir fekālijas – šis paraugs nav derīgs urīna analīzēm, jāievāc jauns paraugs.

Kā izvairīties no tā, ka kaķis urinē pa ceļam pie veterinārārsta?

Transporta konteinerā nelieciet dvieli vai paklāju vai jebko citu,  kur kaķis varētu iečurāt. Vizīti pie veterinārārsta mēģini ieplānot no rīta. Ja klīnikā atklājas, ka kaķa urīnpūslis tomēr ir tukšs – var nākties uz pāris stundām kaķi atstāt klīnikā, līdz personāls var iegūt urīna paraugu.

Kā rīkoties, ja dzīvniekam ir urīna nesaturēšana?

Šādos gadījumos urīnpūslī nav pietiekami urīna un paraugu savākt būs grūti. Ja iespējams, var vākt urīnu no grīdas vai arī sazināties ar klīniku, kur urīna parauga paņemšana varētu būt vieglāka kā mājās.

Kā rīkoties, ja mājās ir vairāki kaķi?

Ja katram no kaķiem ir sava kaķu tualete – vari rīkoties kā aprakstīts iepriekš. Ja kaķi izmanto vienu tualeti, varimēģināt vajadzīgo kaķi ievietot kādā telpā ar citu, līdzīgu trauku, vai citu kaķu tualeti. Ja kaķis nesadarbojas, nepieciešams paraugu ņemt veterinārajā klīnikā.

Es jūtos ļoti neērti vācot urīna paraugu. Vai to var izdarīt klīnikā?

Protams, urīna paraugu var paņemt klīnikā! Tev jānodrošina, ka vizītes laikā dzīvnieka urīnpūslis ir pilns, pretējā gadījumā nāksies dzīvnieku atstāt klīnikā uz kādu laiku, kamēr urīnpūslis piepildās (šis var sadārdzināt izmaksas).


LASĪT TĀLĀK: URĪNA ANALĪZE – ĻOTI SVARĪGA IZMEKLĒJUMU SASTĀVDAĻA!

Trocoxil 95mg tabletes, N2

Ar deģeneratīvu locītavu slimību saistītu sāpju un iekaisuma ārstēšanai suņiem.

Trocoxil 30 mg tabletes, N2

Ar deģeneratīvu locītavu slimību saistītu sāpju un iekaisuma ārstēšanai suņiem.

Trocoxil 75 mg tabletes, N2

Ar deģeneratīvu locītavu slimību saistītu sāpju un iekaisuma ārstēšanai suņiem.

Stronghold 15mg šķīdums 0.25ml kucēniem / kaķēniem līdz 2.5 kg N3

Šķīdums pilināšanai uz ādas suņiem un kaķiem līdz 2,5 kg.

Stronghold 30mg šķīdums 0.25ml suņiem 2.6–5.0 kg, N3

Šķīdums pilināšanai uz ādas suņiem 2,6–5,0 kg.

Stronghold 60mg šķīd. 0.5ml suņiem 5.1-10kg, N3

šķīdums pilināšanai uz ādas suņiem 5,1–10 kg

Stronghold 120mg šķīdums1ml suņiem 10-20 kg, N3

Šķīdums pilināšanai uz ādas suņiem 10,1–20 kg

Stronghold 240mg šķīdums 2ml suņiem 20-40kg N3

Šķīdums pilināšanai uz ādas suņiem 20–40 kg.